İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİLİM TEKNOLOJİ

TEDES BİLİM-TEKNOLOJİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

Uçan Taksi Volocopter


Alman Havacılık şirketi Volocopter emin adımlarla uçan taksisini test etmeye devam ediyor. Yapılan son testte Helsinki Havalimanı’ndan havalanan tümüyle elektrikli uçan araç tümüyle hava trafiği yönetmeliğine uygun hale getirildi. Volocopter şehirlerde özel bir hava istasyonları ağı kurmayı planlıyor. Bu istasyonlar oteller, AVM’ler gibi uçuşa uygun yerlerde olacak.

Yürüyen Otomobil

Güney Koreli otomobil üretici Hyundai, adını Elevate koydukları ‘yürüyen otomobil’ modelinin küçük versiyonunu CES(Tüketici Elektrik Fuarı) 2019’da takdim etti. Aracı yerden yükselten dört hareketli bacağa sahip araç, elektrikle çalışıyor. Acil durumlar veya doğal afet zamanlarında arama ve kurtarma operasyonlarında kullanılmak üzere tasarlanan Elevate, içindeki yolcuların güvenliğini de sağlıyor.

Genetik tasarımlı ilk bebekler Çin’de doğdu: Amaç HIV virüsü ile mücadele

Dünyada, genetik tasarımlı ilk bebeklerin Çin’de doğduğu ileri sürüldü. The Associated Press (AP), Çinli araştırmacı He Jiankui’nın, tüp bebek tedavisi yöntemi kullanarak, dünyaya gelen ikiz kız bebeklerin DNA’larını farklı bir yöntemle değiştirdiğini duyurdu.Tüp bebek tedavisi sırasında bazı embriyoların genetiğinin değiştirilmesinin ana nedeni olarak ülkede oldukça yaygın olan AIDS hastalığıyla mücadele gösterildi.ABD’deki çalışmalarının ardından ülkesine dönen ve iki laboratuvar kuran Çinli araştırmacı, AIDS’e yol açan HIV virüsü ile mücadele kapsamında bu çalışmaları sürdürüyordu.

Genetik tasarımlı ilk bebekler Çin’de doğdu: Amaç HIV virüsü ile mücadele

Umut Can TOPRAK
Şeyda Naz AYDIN