İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KİTAP DÜNYASI


“Beni görmek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyor ve hissediyorsanız bu kâfidir.” Demiş Komutan, Cumhurbaşkanı ve Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk. Dediği gibi, onu anlayıp onun fikirleri doğrultusunda hareket etmek, Atatürk’ü anmak ve onurlandırmak için yapabileceğimiz en iyi şeydir.

Bu kitabın da amacı bunu sağlamaktır. Bunun için de Atatürk ve etrafındakiler hakkında daha az bilinen şeyleri anlatmak için yazılmıştır bu kitap.

Derleyen ve editör: Faruk ÇİL
Ekim C. E. ÖZEN


Felsefe, günümüzde sadece belirli insanların yaptığı, karmaşık ve alışılmışın dışında bir şey olarak görülüyor. Oysa felsefe, bilimin temelini oluşturmuş ve günümüzü şekillendirip hayatımıza yön vermektedir. Felsefe, çağdaş ülkelerdeki herkesin anlaması ve bilmesi gereken bir şeydir. Sonuçta felsefe, bir konuya her yönden yaklaşıp konu üzerinde derinlemesine bir inceleme yapmak ve bundan bir sonuç çıkarmaktır.

Günümüzü en çok etkilemiş olan ve tarihteki önemli felsefi fikirler Alfa Yayınları’nın Felsefe Kitabı’nda sade ve anlaşılır bir biçimde anlatılmıştır. Büyük düşünürlerin fikirlerini basit parçalara bölüp şemalarla gösteren, fikirlerin akılda kalıcılığı için her birini özetleyici başlıklar altında inceleyen bu kitapta, hayatımızı etkilemiş olan büyük düşünürlerin ve fikirlerinin kolayca anlaşılması amaçlanmıştır. Böylece Felsefe Kitabı konuları ağır ağır anlatan bir ansiklopedi değil, kısa, öz ve akılda kalıcı bir anlatıma sahip bir başucu kitabıdır.

İngilizce aslından çeviren: Emel Lakşe
Ekim C. E. ÖZEN


Momo, büyük bir kentin tiyatro harabelerinde yaşayan küçük bir kızdır. Kendisine verilenler ya da buldukları dışında hiçbir şeye sahip değildir. Bir gün “duman adamlar” ortaya çıkar. İnce hesaplı planlar kurup insanlara zaman tasarrufu yaptıklarını söyleyerek aslında onların zamanlarını çalarlar.

Momo, kaplumbağası Kassiopea ve Hora Usta’nın da yardımı ile duman adamları durdurmaya çalışır. Acaba Momo zamanı çalan duman adamları alt edebilecek midir?

Zaman, yaşamın kendisidir ve yaşamın yeri yürektir.

“Momo, hem çocuklar hem de yetişkinler için bir masal niteliğinde.” Die Welt

“Michael Ende’nin hayal gücü ve fantazyalarla dolu bu masal-romanı dünya çapında bir başarıya ulaştı ve klasikleşti.” Buch Aktuell

“Michael Ende’nin romanları uzun yıllardır “kült kitaplar” arasında.”Stuttgarter

Zeitung

Belinay AKSU