İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KÜLTÜR SANAT

Eskişehir’de bir hayal gerçekleşti ” Modern Müze OMM”

Odunpazarı Modern Müze OMM, İstanbul dışındaki ilk önemli modern sanat müzesi. Hiç kuşkusuz mimarisi ve koleksiyonuyla OMM, içinde bulunduğu kentin simgelerinden birine dönüşecek.

Şehrin en eski semti Odunpazarı’na yaklaştığınızda canlı renklere boyanmış yüzlerce yıllık tarihi konaklar daha uzaktan kendini belli ediyor. Eğimli saçakları, yüksek pencereleri ile bu eski yapıların arasında bir an büyük ahşap bloklardan yapılmış bambaşka bir bina görünüyor. Kuzey ülkelerinin sakin, ahşap tasarımlarını çağrıştıran, ilk bakışta bu tarihi Anadolu mahallesinde ne aradığını anlayamayacağınız bu şaşırtıcı yapı, tabii ki bir modern sanat müzesi.

Eskişehir’deki Odunpazarı Modern Müze (OMM), sanat dünyasının uzun zamandır tamamlanmasını beklediği en özel projelerden biri. Özelliği İstanbul’un dışında, hatta üç büyük metropolün ötesinde bir Anadolu kentinde kurulmuş olması.

Müze, Japon mimar Kengo Kuma’nın eseri. Kengo Kuma, Odunpazarı’nın tarihi dokusundan etkilenmiş. Burası için gerçekleştirdiği tasarım bir yanıyla sakin ve sade, ama bir yanıyla da epey iddialı ve farklı. Binayı kaplayan çam ağacından bloklar, müzeye sanki üst üste dizilmiş kerestelerden ibaretmiş gibi ‘hafif’ bir görünüm veriyor.

Müze, son yıllarda Türkiye’de kendini yenileme gücüyle bir efsaneye dönüşen Eskişehir’e önemli katkıda bulunacak. Kenti memleketin ve belki de dünyanın sanat haritasında bir yere yerleştirip, buranın simgelerinden birine dönüşecek.

https://mk0medyascopetblqooo.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/09/1.g%C3%B6rsell.jpg

KADIN RESSAMLAR SUR SOKAKLARINI ÇİZİMLERİYLE CANLANDIRDI…

https://gazetekarinca.com/wp-content/uploads/2019/10/sur_ressam.jpg
Kadın Ressamlar Sur Sokaklarını Çizimleriyle Canlandırdı… ile ilgili görsel sonucu Diyarbakır Sur’da ressam kadınlar, ilçenin duvarlarını dengbej Fatma İsa ve Şahmeran figürleriyle renklendiriliyor. Kadınlar amaçlarının sokakları güzelleştirerek toplumsal cinsiyet farkındalığı yaratmak olduğunu söylüyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde ressam kadınlar, Iva Kültür Merkezi ve ilçe belediyesinin desteğiyle kentin duvarlarına resim yapıyor. Sur’un tarihi sokaklarına dengbej Fatma İsa ve Şahmeran figürleri çizen kadınlar, amaçlarının sokakları güzelleştirerek toplumsal cinsiyet farkındalığı yaratmak olduğunu ifade ediyor.

default

Haluk Bilginer’e Uluslararası Emmy Ödüllerinde en iyi erkek oyuncu ödülü

Uluslararası Emmy Ödülleri, New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Sanatçı Haluk Bilginer en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

ABD dışından televizyon yapımlarının değerlendirildiği Uluslararası Emmy Ödülleri’nin 47’ncisi New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. En iyi erkek oyuncu dalında Türkiye, İngiltere, Almanya ve Brezilya’dan 4 isim aday gösterildi. Sanatçı Haluk Bilginer Şahsiyet dizisinde canlandırdığı karakter ile en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.

Bilginer ödül töreninde yaptığı konuşmada akademiye teşekkür ederek ekibini sahneye davet etti.

Ege OLGAR