İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

SPOR DÜNYASI

DÜNYA SPORLARI

FUTBOL ile ilgili görsel sonucu1.Futbol

4 milyar taraftarıyla futbol dünyanın en çok oynanan sporudur. İlk çıkış yeri tam olarak bilinmemekle birlikte Avrupa ve Amerika kıtalarında diğer kıtalara oranla daha fazla rağbet görmektedir. Futbol, 11’er kişilik iki takım arasında oynanır. Oyundaki temel amaç rakibin savunduğu kaleye gol atmaktır.

İlgili resim

2.Kriket

Kriket 2.5 milyar taraftara sahiptir. 11 kişilik iki takımdan oluşan bir saha oyunu olan kriket oldukça eğlendirici bir aktivitedir. İlk defa İngiltere‘de oynanmış olan kriketin, futbol ile benzer yönleri vardır. Bu spor dalında da top, karşı takımın kalesine gönderilmeye çalışılmaktadır.

ÇİMHOKEYİ ile ilgili görsel sonucu

3.Çim Hokeyi

2 milyar taraftara sahip çim hokeyi sporu dünyada en çok oynanan sporlardan biridir. Çim hokeyinde  amaç küçük sert bir topu, ucu kıvrık bir sopayla sürerek karşı takımın kalesine sokmak ve gol atmaktır. En fazla gol atan takım maçı kazanır. Oyun 25’er dakikalık iki devreden oluşur.

TENİS ile ilgili görsel sonucu

4.Tenis

Tenis 1 milyar taraftara sahip dünyada en çok oynanan spor dalları arasında 4. sırada yer almaktadır. İki veya dört kişilik oynanan bir spor olan tenisin sahasını kort adı verilen dikdörtgen bir alan oluşturmaktadır. Çıkış tarihi 1873 olan tenis, İngiliz Walter C. Wingfield tarafından ilk kez oynanmıştır. Daha sonra Avustralya ve Kanada’da popülerliğine devam etmiştir.

DEVAM EDECEK